Czy ściany nośne można wyburzać?
Wyburzanie ścian nośnych to czynność, nad którą czasami zastanawiają się osoby, które kupiły mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Tego rodzaju zmiany mogą być też pożądane w przypadku remontu lokalu. Warto jednak pamiętać, że ściany nośne wpływają na konstrukcje obiektu. Czy można je bezpiecznie wyburzyć? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przeprowadzając takie procedury?
Czy wyburzenie ściany nośnej zawsze jest możliwe?
Na początek warto wyjaśnić pokrótce, czym charakteryzuje się ściana nośna. Otóż konstrukcja odpowiada za przenoszenie obciążenia z dachu lub stropu i wyższych pięter aż do fundamentów. Z tego powodu nie można przeprowadzić jej wyburzenia bez wcześniejszego upewnienia się, czy jest to możliwe. Z uwagi na to, że roboty są traktowane jako przebudowa lokalu, konieczne jest specjalne pozwolenie oraz projekt budowlany.
W tym celu należy się zgłosić do architekta – w miejscu zburzonej ściany konieczne będzie umieszczenie podciągu, który „przekaże” obciążenie na inne ściany. Należy podkreślić, że jeśli w ścianie nośnej znajduje się instalacja elektryczna, klimatyzacja czy sieć wodna, wyburzenie nie będzie możliwe. Co ciekawe, istnieje możliwość wyburzenia części ściany, jednak architekt musi wyrazić na to zgodę.
Jak przebiega wyburzanie ścian nośnych?
Z uwagi na to, że wyburzanie ścian nośnych nie jest prostym zadaniem i wpływa na bezpieczeństwo obiektu, najlepiej zlecić to zadanie firmie, która zajmuje się wykańczaniem wnętrz. Roboty składają się z kilku etapów:
- wykucia bruzd na podciąg,
- instalacji podciągu oraz wypoziomowania bruzd, które są dla niego przeznaczone przy pomocy mieszanki betonowej,
- rozbiórki ścian,
- kontroli stanu konstrukcji (w tym sąsiednich ścian nośnych i działowych.
Należy również podkreślić, że prace muszą przebiegać zgodnie z projektem przebudowy.